FAQs Porady fachowca

Folia i taśma malarska - przygotowujemy dom do malowania

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas remontu ???

Przed gruntownym remontem pomieszczenia powinniśmy wynieść z niego wszystkie elementy, które jesteśmy w stanie zdemontować, a te większe i cięższe przesuwamy na środek pokoju i dokładnie przykrywamy folią malarską. Jest ona cienka i sprawdzi się w roli ochrony przed niewielkim zabrudzeniem. Planując gruntowny remont, łącznie ze skuwaniem tynków, lepiej zaopatrzyć się w znacznie grubszą folię ochronną. Nawet podczas kontaktu z gruzem pozostanie ona nienaruszona.
Osłaniamy również żyrandole, lampy, ewentualnie możemy je zdjąć na czas malowania. Zabezpieczamy również gniazda i włączniki elektryczne - odsuwamy je od ściany i oklejamy taśmą.

Czy należy przygotować pomieszczenie do prac remontowych ?

Ależ oczywiście, że TAK!! Malowanie sufitów i ścian może wiązać się z kapaniem farby, dlatego też bezwzględnie należy zabezpieczyć podłogi tekturą litą lub falistą i meble folią malarską. Rozkładamy ją na powierzchni i przyklejamy taśmą malarską. Nie zapominajmy o cokołach i listwach przypodłogowych, je także należałoby zabezpieczyć odpowiednią taśmą malarską.
Choć farby marki Sikkens są farbami nie chlapiącymi i tak zalecamy dokładne zabezpieczenie podłóg i mebli, ponieważ możliwość zabrudzenia przez przypadek także istnieje.

Czy taśma taśmie równa???

Nie!! Taśma taśmie nie jest równa!! Są różnego rodzaju taśmy. Służą one przede wszystkim do mocowania materiałów ochronnych do podłoża, folii do przedmiotów, czy też do odcinania kolorów na ścianie.
UWAGA!!! KOLOR TAŚMY NIE GRA ROLI!! Tylko jej właściwości zastosowania!!!!
Gdy chcemy zabezpieczyć framugi drzwi wewnętrznych, listwy przypodłogowe to powinniśmy dokładnie okleić je taśmą malarską, która skutecznie chroni przed zabrudzeniem. Z kolei plastikowe oprawy gniazdek oraz włączników należy wcześniej zdemontować. Jeśli oklejamy ramy okien czy elementy wystawione na działanie promieni słonecznych, należałoby użyć taśmy odpornej na UV siedmiodniowej. Ze względu na promienie UV zawarte w świetle słonecznym W przeciwieństwie do zwykłej taśmy, nie zwulkanizuje się ona pod wpływem tych promieni.

Przygotowanie ściany do malowania

Co należy wykonać przed malowaniem?

To, jak należy przygotować ściany do malowania zależy od ich stanu. Niekiedy wystarczy jedynie oczyścić je z kurzu,a niekiedy konieczne będą większe naprawy. Przy dobrym i trwałym podłożu, zalecane jest pokryć ściany preparatem gruntującym, zalecamy SIKKENS ALPHA BAROL, poczekać aż dobrze wyschną i rozpocząć malowanie.Preparaty gruntujące poprawiają przyczepność farb i ujednolicają fakturę podłoża. Gruntowanie zmniejsza również chłonność, dzięki czemu do malowania zużywa się mniej farby. W pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, gdzie jest podwyższona wilgotność powietrza, chronią ściany przed jej wnikaniem. UWAGA!!! Należy uważać podczas gruntowania aby gruntowanie nie wykonywać po kilka razy w tym samym miejscu. Dojdzie wtedy do prze gruntowania ściany i farba którą będziemy nakładać na ówczesne prze gruntowane miejsca nie będzie kryła!!!!! Jak poznać prze gruntowane miejsca? Są one bardziej szkliste od podłoża zagruntowanego w sposób zalecany.

Stare farby klejowe, płyty G-K, stare Tapety?? Co robić i co nakładać ?

A więc wiele jest podłoży i różnie należy się do nich zabrać.
Gdy stara farba jest farbą klejową, nie można na nią nakładać nowoczesnych farb dyspersyjnych (wodorozcieńczalnych). Należy całkowicie usunąć starą farbę i zmyć ścianę wodą z szarym mydłem, a póżniej zalecamy zagruntować najlepiej gruntem SIKKENS ALPHA BAROL.
- gdy na ścianie jest taka sama farba jak ta, którą będziemy malować, ZALECA SIĘ TAKŻE ZAGRUNTOWANIE POWIERZCHNI, lub tez przemycie ciepłą wodą z szarym mydłem.
- jeśli ściana jest z płyty gipsowo-kartonowej, należy ją zagruntować.
- gdy na ścianie mamy tapetę, należy ją usunąć lub zamalować najlepiej produktem SIKKENS Alpha Matt SF . Malowanie jest możliwe tylko wtedy, gdy tapeta jest do tego przeznaczona.
Jak widzicie Państwo zagruntowanie ścian jest elementem BARDZO WAŻNYM!!! Tym bardziej jeśli używa się gruntów z tej samej marki i zachowuje sie tzw. SYSTEM, wtedy mamy gwarancje, że praca jaką wykonaliście będzie trwała na wiele wiele lat.

Co robić gdy farba się łuszczy i przykleja się do wałka??

Kiedy mamy do czynienia ze starymi powłokami które odrywają się od podłoża, łuszczą się i podczas malowania przyklejają na wałek, należałoby za pomocą Ławkowca lub szczotki zmoczyć ścianę czy sufit wodą, a następnie zdzieramy wszystko co będzie odchodzić podczas drapania szpachelką. Jeśli łuszczenie jest miejscowe, zeskrobujemy odrywające się płaty farby, i nakładamy warstwę szpachli (po wyschnięciu szpachli fragment ściany należy lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym). Po wszystkich tych wykonanych pracach należałoby zagruntować ściany i sufity, przed przystąpieniem do etapu malowania.

Malowanie ścian

Wałek czy pędzel, czyli jak wybrać narzędzia do malowania

Uniwersalnym wyborem do malowania dużych i płaskich powierzchni (np. ściany wewnątrz pomieszczeń) będzie oczywiście wałek. Maluje się nim wygodnie (farba rozkłada się równomiernie) i przede wszystkim szybko. W zależności od długości włosia wyróżniamy trzy rodzaje wałków:
krótkie (6–10 mm) – do gładkich powierzchni
średnie (13–15 mm) – do tradycyjnych tynków i tapet strukturalnych
długie (19–30 mm) – do malowania powierzchni chropowatych.
Dodatkowo, w przypadku pomieszczeń wysokich dobrym rozwiązaniem okazuje się teleskop do wałka.
Nie powinniśmy jednak zupełnie zapominać o pędzlach. Mały pędzel płaski sprawdzi się doskonale tam, gdzie może być problem z wałkiem, czyli m.in. przy narożnikach, we wnękach okiennych i w okolicach gniazdek elektrycznych. Z kolei świetnym rozwiązaniem w przypadku ściany za kaloryferem będzie sięgnięcie po płaski pędzel kątowy.
Przed malowaniem warto również zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak np. kuweta lub wiadro z kratką do odsączania nadmiaru farby. Natomiast do zabezpieczenia podłogi czy framug drzwi wykorzystajmy odpowiednio folię i taśmę malarską.

Odpowiednie warunki do malowania ścian i Przygotowanie farby

Optymalna temperatura do malowania pomieszczeń mieszcząca się w przedziale od 18 do 25°C. Wbrew pozorom najważniejsza jest jednak wilgotność, która powinna oscylować w okolicach 60%. Zbyt niska wilgotność – szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą – skutkuje szybkim schnięciem farby, a w efekcie powstawaniem smug podczas łączenia kolejnych pasów. Powłoka powstała w takich warunkach będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna.

Po otworzeniu pojemnika farbę trzeba dokładnie wymieszać. Malowanie farbą nie wymieszaną – z rozwarstwionymi frakcjami spoiwa, pigmentów i wypełniaczy – spowoduje wyraźne różnice kolorystyczne na ścianie.
Przed nałożeniem pierwszej warstwy emulsję możemy także delikatnie rozcieńczyć wodą. Rozcieńczenie jest również wskazane przy malowaniu pędzlem (farba łatwiej się rozlewa na powierzchni ściany). Pamiętać jednak należy, że przy wszelkiego rodzaju modyfikacjach farby powinniśmy szczegółowo trzymać się zaleceń producenta zapisanych na etykiecie lub katalogu z opisem farb.

Malowanie krok po kroku

Malowanie zaczynamy oczywiście od góry, czyli od sufitu. Wałek przesuwamy od strony ściany z oknem do wnętrza pomieszczenia. Ruchy powinny być równoległe, a pasy farby muszą zachodzić na siebie. Gdy pierwsza warstwa malarska wyschnie, możemy malować drugi raz. Jednak tym razem w kierunku przeciwnym. Najlepszym rozwiązaniem jest nakładanie ostatniej warstwy prowadząc wałek w stronę pokoju zgodnie z kierunkiem padania światła. Dzięki temu zabiegowi ewentualne smugi nie będą widoczne, a także dzięki temu dokładnie pokryjemy wszelkie wszelkie niedociągnięcia. Kolor, jakim pomalowaliśmy sufit, możemy przeciągnąć na ścianę, tworząc kilkucentymetrowy pasek (zabieg ten optycznie powiększa pomieszczenie). W tym celu warto za pomocą taśmy malarskiej wyznaczyć równą granicę pomiędzy ścianą i sufitem.

Następnie przechodzimy do malowania ścian. Jako pierwsze farbą należy pokryć naroża oraz granicę sufitu wyznaczoną taśmą malarską. Jako kolejne malujemy tzw. miejsca trudno dostępne, czyli np. przestrzeń za kaloryferami, okolice gniazdek i żyrandoli, framug, okien oraz listew przypodłogowych (tu właśnie warto sięgnąć po mały pędzel, który umożliwi nam precyzyjną aplikację farby).
Ostatnim etapem jest malowanie dużych powierzchni za pomocą wałka. W tym wypadku pamiętajmy o kilku zasadach. Emulsję na wałek nakładamy obficie i równomiernie (unikajmy malowania „suchym” narzędziem), a warstwę farby najlepiej nakładać w jednym kierunku, np. góra–dół. Podczas malowania bardzo istotne jest trzymanie się zasady łączenia „mokrego z mokrym”. Oznacza to, że całą warstwę należy nanieść w jednym cyklu roboczym zanim farba całkowicie wyschnie. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni nie pojawią się nieestetyczne smugi. Samego wałka nie należy dociskać, lecz po prostu lekko prowadzić po ścianie.
Przy intensywnych kolorach nie wykonujemy miejscowych poprawek po wyschnięciu powłoki farby, lecz malujemy całą ścianę, oraz podczas prac malarskich nie dopuszczamy by w malowanym pomieszczeniu powstawały przeciągi.

Prace wykończeniowe w domu: etapy i kolejność prac

I etap: Montaż podstawowych domowych instalacji.

Pierwszym etapem prac wykończeniowych jest przede wszystkim zamontowanie instalacji. To oczywiste. Kable i rury muszą być przecież niewidoczne a więc zamontowane bądź w ścianach, bądź w podłodze. Zatem zaczynamy od instalacji wodno-kanalizacyjnej, później elektryczna, gazowa, wentylacja i C.O. Jeśli rodzina ma zamiar zamontować centralny odkurzacz, jego instalację należy przeprowadzić zaraz po kanalizacyjnej. Na koniec pozostawiamy wszelkiego rodzaju alarmy, oprzewodowanie telefoniczne czy komputerowe. Ważne, by nie zapomnieć o ogrzewaniu podłogowym, jeśli takowe mamy w planach, powinno być instalowane jako ostatnie na tym etapie.

II etap: Wykonanie podłóg i tynków.

Następnie ekipa przystąpić powinna do wykonania podłóg na surowo. W przypadku, kiedy mamy ogrzewanie podłogowe, niezbędne jest, by na tym etapie wykonać posadzki. Tu wskazane są wylewki samopoziomujące, które powodują, że podłoga jest równa. W tych pomieszczeniach, w których na podłogach mają się znaleźć płytki ceramiczne, nie warto robić wylewek samopoziomujących. Powierzchnia podkładu nie musi być bowiem bardzo gładka. Gdy podłogi są już zalane wstawiamy narożniki we wnękach okiennych i drzwiowych po czym ekipa remontowa powinna wykonać tynkowanie budynku od wewnątrz. Należy jednak zwrócić uwagę na temperaturę panującą wewnątrz budynku. Tynkować można bowiem dopiero wtedy, gdy temperatura przekracza 10 stopni Celsjusza, dlatego zimą nie jest tynkowanie nie jest wskazane. Może się okazać, że woda na ścianach będzie zamarzać, zamiast odparowywać. Pamiętajmy także o kolejności tynkowania: najpierw sufity, potem ściany. Podczas tynkowania możemy wstawić ścianki działowe, które też należy otynkować. Wszystko jednak zależy od tego czy pomieszczenia dzielone były murem już podczas budowy domu.

III etap: Zabudowa lekka i szpachlowanie.

Kolejnym etapem jest montowanie podwieszanych sufitów czyli tzw. zabudowa lekka. Doświadczenie wskazuje, że w każdym nowocześnie budowanym domu właściciele reflektują na taką formę wykończeniową. Zaletą takich sufitów jest możliwość uzyskania nowoczesnego oświetlenia oraz doskonały efekt wizualny. Kiedy sufit podwieszamy, nie musimy go też szpachlować. To duże udogodnienie, gdyż szpachlowanie zajmuje specjalistom sporo czasu. Następnie szpachlujemy i szlifujemy na gładko ściany, ale tylko w tych pomieszczeniach, w których planujemy ściany malować. W łazience czy w kuchni, gdzie położone zostaną płytki, szpachlować nie trzeba. Nie trzeba również szpachlować ścian, gdzie położona zostanie tapeta.

IV etap: Gruntowanie, malowanie mieszkania i prace glazurnicze.

Następnie ściany gruntujemy, co zapobiegnie odparzaniu i spowoduje, że wzmocni się podłoże. Po gruntowaniu osadzamy parapety i malujemy ściany. Jednak pamiętajmy, żeby ściany były przede wszystkim suche. Następnie należy zamontować instalację sanitarną i wykonać prace glazurnicze. Po czym przystępujemy już do zabiegów kosmetycznych, jak na przykład instalacja wyłączników. Na tym etapie wskazane jest także montowanie podłóg. Pamiętajmy, że dobry fachowiec pod podłogi najpierw położy folię termoizolacyjną, podkład wygłuszający.

Podczas planowania prac wykończeniowych należy też uwzględnić istotną sprawę. Otóż kolejność wykonywanych czynności może ulegać zmianie, np. drzwi wstawiamy w zależności od ich rodzaju i modelu. Możemy zamontować je zaraz po otynkowaniu lub dopiero po wykonaniu prac glazurniczych. Wtedy niezbędna będzie rada specjalisty, który oceni, kiedy należy wykonać ów pracę.

Cała reszta wykończenia mieszkania zależy tylko od nas. Po odejściu ostatniej ekipy remontowej, pozostaje już tylko wykończenie domu, oczywiście według własnego uznania.

Scroll to Top